Bieganie na czczo czy po jedzeniu?
Lepiej biegać przed czy po śniadaniu? Czy można biegać rano na czczo? Takie i podobne pytania zadają sobie osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem. Bez względu na to, czy decydujemy się na bieganie na bieżni, czy też wybieramy trening pod chmurką, należy przestrzegać kilku zasad, tak aby móc osiągnąć optymalne efekty w wyznaczonym sobie czasie. Na początek warto uświadomić sobie, że choć najczęściej zastanawiamy się, czy poranne bieganie przed czy po śniadaniu będzie lepszym rozwiązaniem, to tak naprawdę nie ma żadnych przeszkód, aby biegać o dowolnej porze dnia. Na trening możemy wybrać się nawet wieczorem, co często praktykują osoby zapracowane bądź rodzice małych dzieci. Skąd więc ten popularny dylemat, bieganie rano po śniadaniu czy przed? Bierze się on przede wszystkim stąd, że poranne bieganie pozwala w lepszy sposób spalać tkankę tłuszczową. Ponadto, o poranku mamy więcej energii, nie jesteśmy też obciążeni po całym dniu stresem, zmęczeniem czy chociażby samym jedzeniem, które spożywamy.
Bieganie rano po śniadaniu czy przed może okazać się efektywniejsze, niż wieczorny trening, którego zwyczajnie możemy nie mieć siły dokończyć. Co więcej, bieg o poranku pozwala pobudzić pracę mięśni oraz dotlenić organizm, dzięki czemu możemy osiągać lepsze rezultaty na przykład w pracy. Pozostaje pytanie, czy bieganie przed czy po jedzeniu będzie efektywniejsze? Biegając po posiłku, organizm czerpie energię przede wszystkim z glikogenu, natomiast po około 20 minutach zaczyna się proces spalania tkanki tłuszczowej. Tymczasem w przypadku biegu na czczo wygląda to nieco inaczej – w organizmie znajdują się dosyć duże pokłady tłuszczu, natomiast znacznie mniejsze glikogenu. Dlatego też organizm przede wszystkim spala tłuszcz. Szacuje się, że biegając na czczo, można spalić o około 20% więcej tkanki tłuszczowej, niż biegając po posiłku. Z punktu widzenia modelowania sylwetki, bieganie na bieżni na czczo może przynieść lepsze efekty. Dla osób zainteresowanych przede wszystkim utratą nagromadzonej tkanki tłuszczowej, odpowiedź na pytanie, czy biegać rano przed czy po śniadaniu, wydawać się może jasna. Z drugiej strony, musimy też mieć świadomość, że bieganie na czczo ma swoje wady. Niskie pokłady energii sprawiają, że jesteśmy w stanie pokonywać krótsze dystanse.
Czy można biegać rano na czczo?
Czy lepiej biegać na czczo – wiadomo już, jak to wygląda pod kątem spalania tkanki tłuszczowej, jednak pozostaje pytanie, czy lepiej biegać na czczo z punktu widzenia naszego zdrowia? W tym kontekście zdania specjalistów są podzielone. Z jednej strony organizm jest jeszcze wypoczęty po całej nocy, z drugiej strony pozostaje wygłodzony, zwłaszcza jeśli ostatni posiłek jemy na około 2-3 godziny przed położeniem się spać. Czy w takim wypadku bieganie przed czy po śniadaniu będzie lepszym rozwiązaniem? Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z bieganiem, lepiej będzie o poranku spożyć lekki posiłek, który doda nam energii. Dobrze, aby miał on około 250-300 kcal – taką dawkę będziemy w stanie spalić w stosunkowo krótkim czasie, a jednocześnie będziemy mieć siłę i energię do tego, aby kontynuować trening. Bieganie na czczo czy po jedzeniu wydaje się dobrym rozwiązaniem, bowiem to właśnie o poranku mamy najwięcej sił witalnych, a nasz organizm pracuje najefektywniej.
Warto przeczytać: W czym biegać latem?
Z drugiej strony, musimy mieć świadomość, że bardzo intensywny wysiłek przed śniadaniem może wiązać się z ryzykiem kontuzji, a w skrajnych przypadkach nawet omdlenia. Osoby, które biegają często, a więc zawodowi sportowcy, mogą sobie pozwolić na tego rodzaju trening jeszcze przed pierwszym posiłkiem. Pamiętajmy jednak, że nie trwa on zbyt długo – optymalny czas biegu wynosi około 40 minut. Pod tym kątem warto zadać sobie pytanie: biegać na czczo, czy nie? Jeśli zależy nam na długim treningu o dużej intensywności, to o wiele lepiej wybrać się na niego po lekkim śniadaniu. Pytanie, czy biegać na czczo, wydaje się mieć oczywistą odpowiedź w przypadku cukrzyków – koniecznie muszą oni spożyć posiłek, zanim wybiorą się w trasę. Jeśli chcą oni biegać na czczo czy po śniadaniu, muszą przy tym przestrzegać ogólnych zasad, dotyczących żywienia w cukrzycy. Pamiętajmy, że bez względu na to, o jakiej porze wybieramy się na trening, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo ważna jest odpowiednia odzież do biegania, dzięki której trening będzie o wiele przyjemniejszy, a także bardziej efektywny. Warto zaopatrzyć się także w męskie buty do biegania, które dopasowane będą przede wszystkim do rodzaju terenu, po którym się poruszamy. Wybór odpowiedniego obuwia jest niezwykle istotny, ponieważ amortyzuje ono stopę, chroniąc ją przed urazami czy zwichnięciami. Bieganie rano przed czy po śniadaniu, z odpowiednim przygotowaniem, to rozwiązanie zarówno dla osób, które chciałyby wyrobić sobie kondycję, jak i dla tych, których głównym celem jest pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy jednak, że efektywny trening wymaga dużego zaangażowania mięśni, a te do pracy potrzebują paliwa.