Dieta ujemnych kalorii

Dieta dla sportowca

Na czym polega dieta ujemnych kalorii

W Polsce coraz więcej osób zmaga się z nadwagą lub otyłością. Składa się na to między innymi siedzący tryb życia oraz dostęp do restauracji typu fastfood na wyciągnięcie ręki. Niestety problem ten dotyczy również młodych osób, których nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat pozostawiają wiele do życzenia. 

Stosowałeś wiele diet i ćwiczeń, jednak nie przynosiło to oczekiwanych efektów? 

W teorii proces chudnięcia jest bardzo prosty – wystarczy zastosować dietę z ujemnym bilansem kalorycznym, a więc łączna ilość spożytych kalorii w ciągu dnia musi być mniejsza niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Pierwszym krokiem do tego będzie skorzystanie z kalkulatora dostępnego w Internecie, który na podstawie naszego wieku, wzrostu, wagi oraz współczynnika aktywności – wyliczy nam ile powinniśmy spożywać kalorii aby utrzymać wagę, ile aby rozbudować masę mięśniową, a ile aby tracić tkankę tłuszczową. W początkowej fazie wystarczy gdy odejmiesz około 200 kcal od swojego zapotrzebowania, a sukcesywnie powinieneś tracić na wadzę, nawet z tygodnia na tydzień. Oczywiście nasz organizm potrafi się przyzwyczajać, w związku z tym co na przykład 1-2 miesiące warto odjąć kolejne kalorie lub sukcesywnie dokładać więcej aktywności fizycznej, tak aby jeszcze mocniej zmotywować nasz organizm do zrzucenia zbędnych kilogramów. 

Analogicznie do tego przypadku, tak zwana „dieta na masę” będzie opierała się na dodaniu dodatkowych kcal do naszego zapotrzebowania. Razem z odpowiednim treningiem siłowym będzie to idealne podłoże do rozbudowania masy mięśniowej.

Pamiętaj – dieta sportowca czy dieta biegacza pozyskana z Internetu to nie rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją drogę do wymarzonej sylwetki. 

Dieta ujemnych kalorii polega z kolei na włączeniu do jadłospisu produktów o ujemnym bilansie kalorycznym. Chodzi tu o sytuacje w którym kaloryczność danego produktu jest niższa niż energia potrzebna do jego spalenia. W naturalny sposób pobudzają one nasz metabolizm, dzięki czemu znacznie przyspieszają spalanie tłuszczu. Taka dieta polecana jest szczególnie w okresie wakacyjnym, w którym mamy stały dostęp do świeżych warzyw i owoców, które będą filarem naszego jadłospisu. 

dieta sportowiec

Dieta ujemnych kalorii produkty

Skoro już wiesz, że postawiony sobie cel jest do osiągnięcia poprzez odjęcie kalorii – na pewno zastanawiasz się w jaki sposób je obliczać oraz jakie produkty wybierać, aby się najadać i nie rezygnować z przyjemności.

Powinieneś zaopatrzyć się w wagę kuchenną, dzięki której będziesz mógł zwarzyć wszystkie produkty, z których będziesz tworzył swoje posiłki. Pamiętaj aby je wszystkie ważyć przed obróbką termiczną oraz nie zapomnij o wliczaniu do bilansu kalorycznego na przykład oleju na którym smażysz potrawy. Z pewnością zdziwisz się jak dużą część dziennego zapotrzebowania potrafi on zużyć! Następnie warto korzystać z prostych, intuicyjnych aplikacji na telefon, które stały się dla wielu z nas dziennikiem jedzenia. Oferują na przykład skanowanie produktów, przy których wpiszesz wagę, a one podliczą spożyte przez Ciebie kalorie.

Przeczytaj również: Dieta ketogeniczna

Robiąc zakupy warto wybierać takie produkty, które będą zawierały jak najmniej cukrów. Oczywiście dieta nie może być więzieniem, w związku z czym nie rezygnuj ze wszystkich rzeczy które lubisz. Na przykład kiedy uwielbiasz napoje słodzone, świetną alternatywą będą dla Ciebie tak zwane „napoje zero”.

Do diety warto oczywiście wprowadzić produkty o ujemnym bilansie kalorycznym, które zdecydowanie pomogą nam utrzymać deficyt kalorii w ciągu dnia.

Jednym z podstawowych składników będą warzywa. Może być to na przykład seler, który najczęściej zawiera około 14 kcal, a do jego strawienia nasz organizm zużywa 16 kcal. Wytworzony deficyt, w tym przypadku 2 kcal – to luka, którą uzupełniamy poprzez spalanie tkanki tłuszczowej. Warto zapatrzyć się również w szparagi, jarmuż, brokuły, szczaw, szpinak, ogórki i cukinię. Wśród owoców będą to na przykład jabłka, maliny, porzeczki, żurawina czy mango.  

dieta sportowca

Dieta ujemnych kalorii przepisy

Co jeść na diecie ujemnych kalorii? Zapewne jest to pytanie które właśnie nasuwa Ci się na myśl. 

W Internecie znajdziemy wiele przykładowych jadłospisów diety ujemnych kalorii. Jednym z takich przepisów jest chociażby przygotowanie koktajlu zbliżonego smakiem do ukochanej przez wielu szarlotki. 

Do jej przygotowania musisz zaopatrzyć się w:

  • 1 miarkę waniliowego mleka migdałowego bez dodatku cukru 
  • 1 łyżkę błonnika akacjowego
  • 1 miarkę pokrojonych jabłek
  • 1 łyżeczkę ekstraktu z wanilii
  • 4 łyżeczki ekstraktu z owocu mnicha
  • 1 łyżeczkę cynamonu
  • kilka małych kostek lody

Rozpocznij od wlania do blendera mleka migdałowego, następnie dodaj błonnik, jabłka, ekstrakty z wanilii i owocu mnicha oraz na koniec dodaj cynamon. Kolejnym krokiem jest zmiksowanie całości. Finalnie dodaj lód i miksuj aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Gotowe! Właśnie przygotowałeś pierwszy, dietetyczny koktajl!

Wprowadzenie produktów, które mają ujemną wartość kaloryczną do swojej codziennej diety może być bardzo korzystne. Zdecydowanie pomoże przyspieszyć Twój metabolizm, jednocześnie ułatwiając Ci walkę ze zbędnymi kilogramami. Dieta ujemnych kalorii potrafi więc pozyskać niesamowite efekty, w krótkim czasie!