Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Nazwa drużyny: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Adres: ul. Mostowa 1a, Kędzierzyn-Koźle
www: http://www.zaksa.pl
e-mail: club@zaksa.pl

Charakterystyka drużyny ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle to polski męski klub siatkarski, który od sezonu 2019/2020 występuje w rozgrywkach krajowych Plus Liga pod nazwą Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Od sezonu 2020/2021 klub bierze również udział w rozgrywkach europejskich.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle jako niezależny klub został założony w 1994 roku. Natomiast wcześniej, gdyż od 1947 roku istniała sekcja siatkarska Chemika. Klub ma kilka przydomków. Jego zawodników nazywa się m.in.: „Kędzierzynianami”, Koziołkami” oraz „Trójkolorowymi”. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle posiada także swoją maskotkę, którą jest kozioł „Zaksiołek”. Właścicielem klubu jest Grupa Azoty ZAK S.A., a jego prezesem Piotr Szpaczek, który pełni tę funkcję od 2022 roku. Zawodnicy ZAKSY Kędzierzyn-Koźle występują w barwach niebiesko-biało-czerwonych. Klub posiada standardowo stroje domowe oraz stroje wyjazdowe.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle jest najbardziej utytułowanym polskim klubem siatkarskim. Na jego koncie jest wiele pucharów krajowych, jak i tych europejskich. Klub może pochwalić się m.in. takimi osiągnięciami jak: bycie 9-krotnym mistrzem Polski, 9-krotnym zdobywcą Pucharu Polski, 2-krotnym zdobywcą Superpucharu Polski, a także 2-krotnym zwycięzcą Ligi Mistrzów. W przypadku rozgrywek europejskich ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała dwie ostatnie edycje tej prestiżowej imprezy sportowej.

W ostatnim sezonie trenerem drużyny ZAKSA Kędzierzyn-Koźle był rumuński trener Gheorghe Crețu. Jego dwoma aystentami są: Michał Chadała oraz Adam Swaczyna. Trenerem przygotowania fizycznego zespołu jest Piotr Pietrzak, a statystykiem Marcin Nowakowski. W zespole są dwaj fizjoterapeuci: Paweł Brandt i Bartosz Hołobut. Menadżerem drużyny jest Paweł Niebylski.

Kadra ZAKSY Kędzierzyn-Koźle składa się z 20 zawodników, z czego 18 z nich jest Polakami, a jedynie 2 obcokrajowcami (Amerykanami). Atakującymi zespołu są: Wiktor Kłęk, Bartłomiej Kluth, Krystian Walczak i Łukasz Kaczmarek. Środkowymi w drużynie są natomiast: Markus Kosian, Krzysztof Rejno, David Smith, Tomasz Kalembka i Norbert Huber. W zespole jest także 3 rozgrywających: Marcin Janusz, Grzegorz Jacznik i Michał Kozłowski. W drużynie jest ponadto 3 libero: Fabian Majcherski, Erik Shoji oraz Korneliusz Banach, a także 5 przyjmujących: Ernest Kaciczak, Adrian Staszewski, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka (jest on również kapitanem zespołu) oraz Wojciech Żaliński.