Jak zacząć ćwiczyć jogę?

joga

Z każdej strony- z mediów i portali społecznościowych, zasypują nas informacje o konieczności prowadzenia zdrowego stylu życia i zadbania o siebie oraz swoją własną sylwetkę. Niemniej jednak znacznie częściej pojawiają się także i głosy, które postulują o zadbanie o własną równowagę psycho-fizyczną. Zwykło się mówić, że w „zdrowym ciele zdrowy duch”. Jednocześnie stwierdzenie to nie jest do końca poprawne, okazuje się, że o naszego „ducha” i dobre samopoczucie mentalne również trzeba odpowiednio zadbać, a nie zawsze jest to podyktowane wyjątkowo intensywnym wysiłkiem fizycznym. Można powiedzieć, że niektórzy z nas z całą pewnością nie przepadają za zbyt intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi, a to z kolei sprawia, że podczas każdego treningu na siłowni, nie czują się oni najlepiej. Wówczas warto poszukać takiej aktywności fizycznej, która pozwoli nam połączyć przyjemne z pożytecznym i z całą pewnością pomoże nam na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Jednym z takich treningów może być joga. Tak więc warto się dowiedzieć, czym jest joga?, a także co daje joga i wykonywanie regularnych ćwiczeń?

Co to jest joga?

Joga- co to? Z pewnością wiele osób zadaje sobie to pytanie, szczególnie, w momencie kiedy z samym pojęciem „joga” stykamy się praktycznie na co dzień. Tak więc co to jest joga? Otóż najprościej można powiedzieć, że jest to pewien rodzaj aktywności fizycznej, który umożliwia trening w domu jak i na sali w zorganizowanej grupie. Jednocześnie joga jest wyjątkowym rodzajem treningu, który wykonywany może być przez wszystkich, bez względu na wiek, czy ogólne zaawansowanie pod względem kondycyjnym. Jeśli więc zastanawiamy się joga-dla kogo? To można śmiało powiedzieć, że jest to trening zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn bez względu na to, czy zaliczają się oni do grupy seniorów, czy są tak naprawdę w sile swojej młodości. Wiele osób zastanawia się również ,czy joga to sport? Otóż zależy, w jaki sposób podejdziemy do treningów. Niemniej jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że joga to raczej nawyk, który staje się stylem naszego życia. Na czym dokładnie polega ten rodzaj aktywności fizycznej? Otóż jest to trening wykorzystujący elementy stretchingu, a także elementy ćwiczeń oddechowych. W jodze najczęściej wykorzystuje się również ciężar własnego ciała. Dzięki temu możemy lepiej kontrolować i zrozumieć swoje ciało. Do uprawiania jogi można także wykorzystać dostępne akcesoria jak np. kostki do jogi czy specjalne maty. Podczas wykonywania konkretnych ćwiczeń, które w przypadku jogi nazywają się po prostu pozycjami, ważna jest dokładność, staranność i odpowiednia synchronizacja oddechu. Nie musimy się spieszyć, bowiem joga nie jest treningiem na czas. Każde ćwiczenia ma być jednak wykonane z odpowiednia precyzją, a samo tempo nie ma tu zbyt wielkiego znaczenia.

Jak zacząć ćwiczyć jogę

Joga – od czego zacząć?

Skoro zaczęliśmy się już interesować tym rodzajem aktywności fizycznej, to pojawia się jeszcze pytanie: joga- od czego zacząć? jak ćwiczyć jogę? Otóż warto zauważyć, że nie jest to trening aż tak wymagający, byśmy nie mogli opanować podstawowych figur i pozycji samodzielnie, we własnym zaciszu domowym. Niemniej jednak jak zacząć ćwiczyć jogę? Otóż na samym wstępie warto się do tego odpowiednio przygotować, a także zaaranżować sobie przestrzeń do ćwiczeń. Strój na jogę będzie absolutnie konieczny bez znacznie czy zastanawiamy się jak zacząć jogę w domu, czy też zapisaliśmy się na zaawansowane treningi w profesjonalnej grupie. Strój na jogę powinien być maksymalnie wygodny i elastyczny, tak by nie ograniczał on naszej ruchomości i swobody ruchów- to właśnie one w jodze stanowią najważniejszy aspekt. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że sama kwestia tego jak zacząć ćwiczyć jogę w domu jest związana również z zaaranżowaniem odpowiedniej przestrzeni. Zagwarantujmy sobie maksymalnie komfortowe warunki. Niezbędna nam będzie mata do jogi, a także i odpowiednia ilość wolnej przestrzeni. Meble czy inne ozdoby wnętrza nie powinny nam przeszkadzać. Nie powinno być również w zasięgu naszego wzroku telewizora czy innych urządzeń mobilnych, co pomoże nam skupić się na własnym oddechu i poprawności wykonywanych ćwiczeń. Dodatkowo, jeśli zastanawiamy się jak zacząć ćwiczyć jogę, to powinniśmy również zasugerować się poradnikami i filmikami instruktażowymi, które dostępne są w sieci. Dzięki nim będziemy wstanie zwizualizować sobie to, jak powinny wyglądać określone pozycje w jodze i będziemy wstanie je również perfekcyjnie odwzorować. Oczywiście ważne jest to, że jeśli dopiero co rozpoczynamy przygodę z jogą, to nie możemy porywać się na najbardziej zaawansowane ćwiczenia. Powinniśmy dopasować je do swojego poziomu umiejętności, tak by ich wykonywanie już na początku nie sprawiało nam większych problemów. W ten sposób z całą pewnością nie zniechęcimy się do wykonywania ćwiczeń, a jednocześnie zyskamy dodatkową motywację, by ćwiczyć jeszcze więcej i jeszcze efektywniej.

Jak joga wpływa na sylwetkę?

Wiemy już doskonale na czym polega joga. Warto również posiąść niezbędną wiedzę z zakresu tego, jak joga wpływa na naszą sylwetkę. Okazuje się, że ćwiczenia z zakresu jogi zmuszają do wysiłku absolutnie wszystkie partie mięśniowe. Pobudzają one również mięśnie gładkie, czyli te, które zlokalizowane są najgłębiej pod warstwą skóry i tkanki tłuszczowej. Wobec tego czy dzięki jodze można schudnąć i jak ona wpłynie na rzeźbę naszej sylwetki? Otóż z pewnością treningi jogi doprowadzają do spalania kalorii, gdyż nasz organizm w pewien sposób zaangażowany jest w wysiłek fizyczny. Niemniej jednak nie możemy zapomnieć o tym, że joga niesie za sobą o wiele więcej korzyści dla naszego ciała. Wobec tego joga- na co pomaga? Otóż przede wszystkim pomaga ona rozciągnąć i uelastycznić nasze mięśnie i stawy. Dodatkowo joga zwiększy także wytrzymałość mięśni, a to z kolei szybko sprawi, że staną się one o wiele bardziej widoczne. Cała sylwetka będzie więc znacznie bardziej napięta i naprężona. Warto również zastanowić się w czym pomaga joga w odniesieniu do naszej ogólnej kondycji. Z pewnością przyczyni się ona do redukcji cellulitu, czyli pomarańczowej skórki, która jest ogromną zmorą kobiet. Dodatkowo sprawi, że zapomnimy o dolegliwościach bólowych mięśni i stawów. Warto także wiedzieć, że joga nie pozostanie bez znaczenia dla zachowania optymalnej równowagi psychicznej i fizycznej. Dzięki niej o wiele lepiej zrozumiemy własne ciało, a także jego potrzeby. Podsumowując: czy joga rzeźbi sylwetkę? Tak, joga jak najbardziej pomoże wyrzeźbić sylwetkę, a dodatkowo doprowadzi do zwiększenia się wytrzymałości oraz elastyczności mięśni. Niemniej jednak kluczem do sukcesu jest poprawne i rzetelne wykonywanie ćwiczeń, a także regularność podczas treningów.

czym jest joga

Jak często ćwiczyć jogę?

Wiemy już wszystko odnośnie: joga- jak zacząć w domu?, a także wiemy jakich efektów można się spodziewać po regularnych i dokładnych treningach jogi. Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak często ćwiczyć jogę? Otóż w tym momencie można się raczej odwołać do indywidualnych potrzeb oraz predyspozycji naszego organizmu. Nie da się bowiem ukryć, że każdy z nas ma zupełnie inne możliwości pod względem fizycznym i nie da się temu zaprzeczy. Wiele zależy także od stopnia zaawansowania i ogólnej wydolności organizmu. Warto jednak wiedzieć, że w momencie kiedy dopiero zaczynamy przygodę z jogą, nie warto od razu maksymalnie obciążać naszego organizmu. Warto podejść do treningów z rozsądkiem. Na samym początku już 3 treningi jogi w tygodniu, mogą okazać się maksymalną wartością. Oczywiście wraz z wzrostem naszego zaangażowania i poziomu wydolnościowego, możemy tę liczbę treningów zwiększyć. Niemniej jednak pamiętajmy o tym, że choć joga zaliczana jest do grupy treningów statycznych, to jednak w dalszym ciągu stanowi ona pewnego rodzaju wysiłek fizyczny, który nie pozostaje całkowicie obojętny dla naszych mięśni. Tak naprawdę, żaden specjalista nie zaleci angażowania się w trening jogi codziennie. Wynika to z faktu, że nasz organizm, a głównie nasze mięśnie potrzebują odpowiedniego czasu na regenerację i odpoczynek. Warto więc w tygodniu poświęcić na to chociażby dwa dni. Wówczas unikniemy bólu mięśni, a także ewentualnych kontuzji, które mogłyby wykluczyć nas z treningów na znacznie dłuższy czas.

Czy joga pomaga schudnąć?

Odpowiedzieliśmy sobie na jedno z najbardziej nurtujących pytań, które brzmi: joga- jak zacząć? Niemniej jednak pytań skupionych wokół tej aktywności fizycznej jest o wiele więcej. Najczęściej pojawia się pytanie: czy joga pomaga schudnąć? Zatem czy joga odchudza? Otóż warto zauważyć, że joga- nawet w najbardziej statycznej formie doprowadza do wzrostu tętna, a co za tym idzie wprowadza nasz organizm w stan zwiększonego poboru energii. To z kolei równoznaczna jest z tym, ze rozpoczyna się spalanie tkanki tłuszczowej. Szacunkowo podczas 40 minutowego treningu jogi można spalić mniej więcej 100 kalorii. Tak więc czy ćwicząc jogę można schudnąć? Otóż z całą pewnością ćwicząc jogę można liczyć na to, że będziemy spalać kalorie. W jakiej ilości? To już uzależnione jest od długości i intensywności samego treningu. Jeśli połączymy ćwiczenia jogi z odpowiednią dietą, bogatą w białko i ubogą w tłuszcze, rzeczywiście będziemy mogli doprowadzić to utraty zbędnych kilogramów i zmniejszenia wagi. Jednak jak efektywne to będzie, jest uzależnione wyłącznie od indywidualnych predyspozycji organizmu.