Spis treści
Obecnie żyjemy w tak naprawdę dość niekorzystnych czasach. Z każdej strony bowiem jesteśmy narażeni na stres czy zbyt szybkie tempo, które nie pozwala nam znaleźć chociażby chwili czasu dla samych siebie. W takich sytuacjach bardzo szybko można strać zdrowy balans i równowagę pomiędzy naszym zdrowiem mentalnym a fizycznym. Z pewnością każdy z nas, często odczuwa to kłopotliwe uczucie niepokoju, zdenerwowania i napięcia, które pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie i całkowicie bez większego powodu. Dochodzą do tego jeszcze problemy z zasypianiem czy natłok myśli, z którymi coraz ciężej jest się nam uporać. Warto pamiętać, że o zdrowie mentalne jak i o zdrowie fizyczne warto odpowiednio zadbać. Z pewnością pomoże nam to o wiele lepiej radzić sobie z przeszkodami dnia codziennego. Jednym ze sposobów na to, by o siebie zadbać od strony duchowej, jest medytacja. Wobec tego jak zacząć medytację i co daje medytacja?
Co to jest medytacja?
Z pewnością każdy z nas z pojęciem medytacji nie raz się już spotkał. Okazuje się, że jest to właśnie sposób na to, by skutecznie przyczynić się do zachowania równowagi duchowej. Jednocześnie wiele z nas dalej zastanawia się, co to jest medytacja i jak nauczyć się medytacji? Otóż medytacja to nic innego jak zestaw ćwiczeń oddechowych, które pozwalają nam wprowadzić zarówno ciało i umysł w stan głębokiego relaksu oraz odprężenia. Dodatkowo medytacja pozytywnie wpływa na uspokojenie myśli i sprawia, że możemy się wyciszyć. Dzięki niej poczujemy się o wiele lepiej i co najważniejsze, być może rozwiążemy problemy z bezsennością. Warto również wspomnieć o tym, że dzięki medytacji będziemy wstanie o wiele lepiej poradzić sobie z naszymi własnymi emocjami. Nie będziemy już odczuwać agresji, niepokoju czy lęków. Jeśli więc zastanawiamy się czym jest medytacja, to z pewnością można ją traktować w formie relaksacyjnego i odprężającego ćwiczenia umysłu.
Warto przeczytać: Jak zacząć ćwiczyć jogę?
Jak przygotować się do medytacji?
Medytacja- jak zacząć? Otóż jest to jedno z podstawowych pytań, które zadają sobie osoby planujące rozpoczęcie przygody z medytacją. Jednocześnie, skoro wiemy już na czym polega medytacja, to z pewnością możemy również domyślać się jak można się do niej odpowiednio przygotować. Wobec tego medytacja- od czego zacząć? Otóż na samym początku konieczne jest przygotowanie sobie odpowiedniej przestrzeni. Warto usunąć z zasięgu naszego wzroku i słuchu wszystkie przedmioty i sprzęty, które mogą negatywnie wpłynąć na naszą koncentrację. Warto również wiedzieć, że w ramach tego jak przygotować się do medytacji można zdecydować się na zapalenie zapachowych świec i wykreowanie sobie odpowiedniego nastroju. Sam fakt tego jak rozpocząć medytację związany jest z tym, by skupić się jedynie na sobie i swoim własnym oddechu. Spróbujmy wprowadzić ciało w stan błogiego relaksu i stanu, w którym połączy się ono z naszym stanem duchowym. W ten sposób idealnie i efektywnie przygotujemy się do medytacji.
Jak nauczyć się medytacji?
Wiemy już wszystko donośnie: medytacja- czym jest? Warto teraz dowiedzieć się, czy medytacji można się nauczyć, a jeśli tak, to jak można to zrobić. Otóż medytacji tak naprawdę nikt z nas nie musi się uczyć. Okazuje się, że jest to tak naprawdę kwestia własnej praktyki i własnego zaangażowania. Wobec tego zacznijmy również od tego, czy medytacja rano czy wieczorem jest najefektywniejsza? Otóż w tym również nie ma żelaznej reguły. Warto jednak wybrać sobie stałą porę na to, by medytować każdego dnia. Jeśli medytacja wejdzie nam w nawyk, o wiele łatwiej będzie się jej nauczyć. Tak naprawdę kwestia tego, czy medytacja naprawdę działa jest uzależniona w dużej mierze od naszego podejścia. Musimy bowiem poświęcić zarówno czas jak i energię. Warto jednak wiedzieć, że początki z medytacją mogą być dość trudne. Możemy mieć bowiem problem zarówno z opanowaniem własnego oddechu jak i oczyszczenia umysłu z natłoku zbędnych myśli. Niemniej jednak z całą pewnością z upływem czasu, każda kolejna medytacja będzie dla nas łatwiejsza i efektywniejsza. Czy medytacja pomaga? Z pewnością tak, o ile podejdziemy do niej z odpowiednim zaangażowaniem. Wówczas możemy spodziewać się spektakularnych efektów.
Jak oddychać podczas medytacji?
Nie da się ukryć, że podczas medytacji najważniejsze jest zsynchronizowanie oddechu tak, by dopasować do do rymu bicia naszego serca. Tak więc jak oddychać podczas medytacji? Otóż przede wszystkim warto skupić się na tym, by wsłuchać się w rytm bicia własnego serca i tętna. Zsynchronizowanie oddechu pomoże nam uspokoić natłok myśli, który może okazać się pewną przeszkodą podczas wprowadzania organizmu w stan głębokiego relaksu. Pamiętajmy także o tym, że na samym początku możemy mieć z tym pewne trudności. Jednak zgodnie z tym jak działa medytacja, musimy po prostu przyzwyczaić nasz organizm do wewnętrznego wyciszenia i uspokojenia emocji. Praktyka czyni mistrza, a z czasem odpowiednia regulacja oddechu z pewnością nie sprawi nam większego problemu.
Co daje medytacja?
Tak naprawdę coraz więcej osób zastanawia się w czym pomaga medytacja oraz co naprawdę działa w medytacji. Wobec tego czy medytacja działa? Oczywiście, że działa. Tak naprawdę jeśli poszukujemy odpowiedzi na pytanie: medytacja- jak działa lub na co pomaga medytacja, powinniśmy sami się o tym przekonać. Z pewnością już po kilku takich sesjach będziemy wstanie o wiele lepiej kontrolować nasze własne emocje oraz będziemy wstanie czerpać to co najlepsze z chwili relaksu i odprężenia. Medytacja pomoże nam również uporać się z gonitwą myśli i skrajnymi emocjami, które odczuwa przecież każdy z nas. Tak więc czy medytacja pomaga? Otóż wszystkie dowody jasno stwierdzają, że przyczyni się ona do zachowania równowagi ducha i ciała. Niemniej jednak najlepszym rozwiązaniem będzie przekonanie się o tym samodzielnie i wypróbowanie techniki medytacji.