Jaka kurtka do biegania?

Jaka kurtka do biegania w deszczu

Bieganie jest bez wątpienia jednym z tych sportów, które sukcesywnie zyskują sobie coraz to większą popularność. Nie da się bowiem zapomnieć  o tym, że jogging na świeżym powietrzu jest jednym z lepszych treningów. Podczas biegania nasz organizm nie tylko spala zbędne kalorie, ale także mamy świetną okazję do wyrzeźbienia własnych mięśni. Kolejną zaletą biegania jest maksymalne dotlenienie organizmu oraz znaczna poprawa jego wydolności. Z uwagi na wymienione zalety, śmiało można powiedzieć, że nie ma w tym nic dziwnego, że w bieganie angażuje się w coraz więcej osób. Niemniej jednak w momencie, kiedy nasza przygoda z tym treningiem już się rozpocznie, wówczas musimy zadbać o maksymalną regularność. Często więc zdarzy się, że będziemy biegać w różnych warunkach pogodowych, nawet tych, które są najmniej sprzyjające. Wobec tego musimy pamiętać o tym, że nie obejdzie się bez odpowiedniej kurtki do biegania. Jednakże jaka kurtka do biegania w deszczu, a jaka kurtka do biegania na zimę będzie odpowiednia?

Jaka kurtka do biegania zimą?

Nie da się ukryć, że dla zapalonych biegaczy pogoda w dużej mierze nie powinna mieć większego znaczenia. Co więcej, nawet najbardziej mroźne temperatury nie powinny być powodem, dla którego zdecydujemy się na ominięcie treningu biegowego. Kurtka biegowa na zimę musi więc zostać odpowiednio dopasowana. Wynika to przede wszystkim z faktu, że podczas biegania nasz organizm i tak będzie wydzielał ogromne ilości potu. W momencie kiedy nie będziemy odpowiednio odizolowani od mrozu, może skończyć się to dla nas dość przykrym przeziębieniem. Tak więc jaka kurtka do biegania zimą sprawdzi się idealnie? Otóż najlepiej zwracać uwagę na te modele, które posiadają dodatkową warstwę docieplenia. W tym momencie jednak trzeba uwzględnić to, by była ona wykonana z polaru. Każdy inny rodzaj materiału może sprawić, że nasz pot i wilgoć nie będzie zbyt dobrze oprowadzana na zewnątrz, a w efekcie wszystko zostanie zatrzymane w środku. Zimowa kurtka do biegania musi mieć również powłokę hydrofobową na zewnętrznej stronie. Nie jest bowiem tajemnicą, że bardzo często biegacze będą zmagać się z opadami śniegu, a nawet i deszczu. Ważne jest jednak to, by nasza kurtka mogła nas przed tym skutecznie ochronić. W przeciwnym wypadku narażamy się nie tylko na dyskomfort, ale także na przeziębienie. Kurtka zimowa do biegania powinna również być wyposażona w solidne ściągacze, zarówno przy dolnej części jak i przy części rękawów. Chodzi głównie o to, by kurtka biegowa zimowa maksymalnie ograniczała dostęp zimnego powietrza do wnętrza i do naszego ciała. Oczywiście kwestia designu jest indywidualną kwestią każdego z nas. Panie mogą wybierać bowiem jasne i neonowe kolory, z kolei panowie z pewnością postawią na modele nieco ciemniejsze i bardziej stonowane. Nie zapomnijmy również o tym, by kurtka biegowa na zimę miała odpowiednią ilość kieszeni. Dzięki temu zawsze znajdziemy bezpieczne miejsce na schowanie kluczy czy telefonu.

Jaka kurtka do biegania

Jaka kurtka do biegania w deszczu?

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania kurtki do biegania jest to, czy będziemy mogli skutecznie wykorzystać ją także podczas pogody deszczowej. Wspomniane już zostało, że profesjonalni biegacze nie zrezygnują z treningu tylko dlatego, że z nieba leją się strumienie deszczu. Co więcej, śmiało można powiedzieć, że bieganie w deszczu tak naprawdę może nam dostarczyć wiele radości. Jednak kurtka do biegania w deszczu powinna cechować się odpowiednimi parametrami. Dlaczego? Otóż chyba żaden biegacz nie będzie chciał by do wnętrza jego kurtki, a w efekcie także i do ciała dostawały się ogromne ilości wilgoci. Bieganie- kurtka, która pozwoli na swobodny trening w deszczu, powinna być wodoodporna. Może więc ona być wyposażona w powłokę hydrofobową, ale również może być wyposażona w dodatkowe membrany. To właśnie one będą odpowiedzialne za to, by odprowadzać nadmiar wody, a także pot i wilgoć na zewnątrz kurtki. Pamiętajmy także, że kurtka- bieganie w deszczu nie powinna być zbyt gruba. Wbrew pozorom deszcz nie doprowadzi do szybkiej utraty temperatury ciała, a biegając- jak łatwo można się domyślić, dosłownie nasze całe ciało będzie rozgrzane. Będziemy więc poniekąd oddawać ciepło do kurtki, która powinna je zatrzymać. Wybierzmy więc kurtkę, która wykonana została w lekkiego materiału, a także posiada wstawki z materiału siatkowanego. Dzięki temu będzie ona skutecznie odprowadzać wilgoć, a jednocześnie zatrzyma ciepło w swoim wnętrzu. W przypadku wybierania kurtki, do biegania w deszczu, ważne jest także to, by zwrócić uwagę na kaptur. Powinien on oferować nam ściągacze, a często także i delikatny daszek. W ten sposób będziemy mogli biegać w deszczu i nie martwić się kroplami lecącymi na naszą twarz czy na nasze oczy. Pamiętajmy więc o tych aspektach, z pewnością uda się nam wybrać idealną kurtkę do biegania w momencie kiedy, na zewnątrz rozpoczęła się już pokaźna ulewa. Podobnie jak w poprzednim przypadku, kwestia designu i koloru samej kurtki jest już kwestią dowolności. Niemniej jednak obecnie, rynek oferuje niezwykle szerokie możliwości. Kurtki do biegania występują bowiem w wielu kolorach i w wielu wzorach, dzięki czemu zarówno panie jak i panowie z powodzeniem znajdą „coś” dla siebie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru kurtki do biegania?

Jaka kurtka do biegania? To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu biegaczy. Skoro wiemy już w jaki sposób dobrać zarówno kurtkę do biegania zimą jak i do biegania w deszczu, to warto jeszcze zastanowić się odnośnie tego, na co w ogóle powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru kurtki dla biegaczy. Bardzo istotne są:

  • materiał – najlepiej elastyczny i oddychający. Dzięki temu nasza skóra będzie miała zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. To z kolei przełoży się na sprawę odprowadzanie wilgoci i potu, a w efekcie biegacze będą mogli cieszyć się świeżością i komfortem podczas każdego treningu. Odpowiednia cyrkulacja powietrza uchroni również delikatną skórę przed różnorodnymi podrażnieniami i odparzeniami, które mogą pojawić się jako reakcja na pot.
  • zamki i suwaki – zamki i suwaki w kurtce do biegania spełniają niezwykle istotną rolę. Przede wszystkim, izolują nas one od niekorzystnych temperatur na zewnątrz i zapewniają całej kurtce maksymalną szczelność. Wobec tego warto zwrócić uwagę na to, czy nie zacinają się one w momencie, kiedy próbujemy je zapiąć lub odpiąć.
  • rozmiar – podczas wyboru kurtki do biegania istotny staje się także i rozmiar. Nie możemy bowiem wybierać kurtki do biegania, która będzie zbyt duża, gdyż wtedy nie będzie ona przylegać do ciała i nie zapewni nam odpowiedniej izolacji. Z drugiej zaś strony nie możemy również wybrać kurtki zbyt małej, gdyż ta z kolei przyczyni się do ograniczenia naszej swobody ruchu. Pamiętajmy również, że pod kurtkę zwykle zakładamy także sportową koszulkę lub bieliznę termoaktywną. Wobec tego najlepiej to właśnie w pełnym ubraniu przymierzać kurtkę do biegania, a następnie zdecydować, czy dany rozmiar nam odpowiada.