Jaki strój wybrać na pilates?

pilates

Pilates to system ćwiczeń powstały z połączenia jogi, baletu oraz ćwiczeń izometrycznych, to jest wykonywanych w napięciu mięśnia bez zmiany jego długości. Jego celem jest wzmocnienie ciała bez nabierania masy mięśniowej, a także zwiększenie jego elastyczności i poprawa postawy. Z tego względu są jedne z najlepsze ćwiczenia dla seniorów. Jednak do podjęcia ćwiczeń w tym systemie niezbędne są odpowiednie buty oraz strój. Poniższy artykuł szczegółowo wyjaśnia tę kwestię. Zapraszamy do lektury!

Jaki strój na pilates?

Jak do każdego innego rodzaju aktywności fizycznej, strój do pilatesu musi być możliwie najwygodniejszy. Dzięki temu nie będzie ograniczał zakresu ruchów. Zapobiegnie także powstawaniu nieprzyjemnych otarć, a także nacisków na naczynia krwionośne.

Dobrym rozwiązaniem będzie testowanie pilates stroje metodą prób i błędów. O tym, jaki strój na pilates będzie najlepszy można zdecydować jedynie, gdy wypróbuje się je na sali ćwiczeń. Owszem, w zaciszu sklepowej przymierzalni strój jak najbardziej może być wygodny. Jednak tam strój do pilates testuje się go jedynie w pozycji stojącej i ewentualnie siedzącej. Z oczywistych względów w sklepie nie można sprawdzić, w jaki sposób strój zachowa się podczas ćwiczeń. To można sprawdzić wyłącznie na sali treningowej.

Jako pilates stroje do ćwiczeń najlepiej sprawdzą się legginsy oraz koszulka na ramiączkach w przypadku kobiet. Alternatywą dla koszulki może być także stanik sportowy. Niemniej to ostatnie jest kwestią preferencji i tego, jaki procent własnego ciała chce się odsłonić. Trzeba zwrócić uwagę na wygodę. Ubrania do pilatesu nie powinny być ani zbyt obcisłe, ani zbyt luźne. W obu przypadkach utrudni to ćwiczenia, czego nikt, rzecz jasna, nie chce. Zbyt luźny strój przede wszystkim sprawia, że osoba prowadząca zajęcia nie widzi ewentualnych mankamentów ruchu ćwiczącego i nie jest w stanie w jakikolwiek sposób ich skorygować.

Jaki strój wybrać na pilates

Jakie buty na pilates?

Wiele osób uprawiających ten sport w ogóle nie nosi butów na treningach. Ma to swoje uzasadnienie, bowiem obuwie może ograniczać możliwość przyjęcia niektórych pozycji. Ponadto buty w treningu sportowym mają za zadanie amortyzować obciążenia, jakim poddawane są nogi. O ile biegacze poddają swoje nogi wielokrotnym, ciężkim uderzeniom, a bywalcy siłowni nakładają na nie nieraz ogromne ciężary, o tyle w pilatesie rzadko w ogóle się stoi. A jeśli już ma to miejsce, to obciążenia są nieznaczne, a ruchy niezwykle powolne. Zatem absolutnie nie ma potrzeby, by ćwiczyć w obuwiu.

Sprawdź również: Jaki strój na crossfit?

Oczywiście istnieją firmy oferujące produkty nazywane butami do pilatesu. Są one zbędne, niemniej ich kupno nie jest czymś niewłaściwym czy złym, jeśli ktoś koniecznie chce je nosić. Często są to buty niezasłaniające całości stopy, cienkie i wykonane w sposób bardzo minimalistyczny. Część z nich to de facto buty do jogi czy fitnessu. Jeśli ktoś łączy te rodzaje aktywności, obuwie takie może mu się oczywiście przydać. Niemniej warto raz jeszcze podkreślić, że są one elementem, który śmiało można pominąć.