Jakie buty do biegania w górach?

buty do biegania w górach

Bieganie staje się coraz popularniejszą formą treningu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest to sport niezwykle prosty i co najważniejsze darmowy. Nie da się ukryć, że jego największą zaletą jest również to, że w całości odbywa się on na świeżym powietrzu. Bieganie daje nam więc świetną możliwość do tego, by idealnie zadbać o swoją sylwetkę, ale także spędzać czas na dworze w niezwykle efektywny sposób. Jogging czy też bieganie w bardziej intensywny sposób nie tylko pozwala na spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Sport ten w niezwykle pozytywny sposób wpływa na nasz cały organizm. Bieganie skutecznie wspiera również naszą kondycję, a także pomaga wyrzeźbić wszystkie partie mięśniowe. Wiele osób decyduje się na bardziej dynamiczną i wymagającą wersję biegania, jaką jest bieganie w górach. Trudne warunki i nierówny teren wymagają jednak odpowiednich butów. Wobec tego jakie buty do biegania w górach wybrać?

buty do biegania

Jakie buty do biegania po górach?

Buty do biegania po górach to niezbędne wyposażenie każdego amatora tego sportu, który się zdecydował na jego uprawianie. Nie da się ukryć, że tereny górskie nigdy nie należały do najłatwiejszych. Wynika to z faktu miejscami grząskiego podłoża, a także wielu nierówności. Wobec tego wybierając buty do biegów górskich trzeba zastanowić się dłuższą chwilę nad tym, jakie będą odpowiednie. Okazuje się, że buty do biegania w górach muszą mieć przede wszystkim odpowiednio grubą podeszwę. Muszą one bowiem idealnie amortyzować wszelakie nierówności terenu i kamyczki. Odpowiednia amortyzacja jeśli chodzi o buty-biegi górskie, to również odpowiednia ochrona dla naszych stawów kolanowych. Dzięki odpowiedniemu amortyzowaniu się są one zbytnio przeciążone, a to z kolei uchroni nas przed różnymi dolegliwościami bólowymi. Jeśli chodzi o buty biegowe górskie to nie można zapomnieć również o tym, by podeszwa zapewniała odpowiednią przyczepność do podłoża. Musi być więc ona odpowiednio wyprofilowana tak, by każdy krok biegacza był maksymalnie stabilny. Co więcej buty do biegania w górach powinny również stabilizować staw skokowy. Nie rzadko zdarzy się bowiem, że stopa ześlizgnie się na kamieniu czy na nierównym podłożu, a w efekcie można szybko skręcić kostkę. Wówczas będziemy na długi okres wykluczeni z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Obecnie buty do biegania górskiego to dość szeroki asortyment rynkowy. Z pewnością poszczególne modele różnią się między sobą konkretnymi parametrami. Niemniej jednak naszym zadaniem jest wybranie najlepszego modelu, który zapewni nam nie tylko wygodę podczas biegania po górach, ale także i maksymalny poziom bezpieczeństwa.

 

Buty do biegania po górach damskie

Panie coraz chętniej angażują się w bieganie po górach. Jednak bieganie pod górach- buty to nieodłączna para. Obecnie wielu producentów tego typu obuwia zdecydowało się na wypuszczenie specjalnych edycji butów dla kobiet. Dzięki temu panie również mają w tym momencie prawdziwie nieograniczone możliwości wyboru. Biegi górskie i buty to połączenie, które na pierwszy rzut oka wydaje się oczywiste. Panie z pewnością zwrócą uwagę w pierwszej kolejności na design i kolory. Z pewnością jest to ważne, jednak nie najważniejsze. Buty do biegania górskiego dla kobiet muszą przede wszystkim zapewniać paniom stabilność i bezpieczeństwo. Warto więc stawiać na te modele, które mają wyprofilowaną podeszwę i będą idealnie sprawdzać się na nierównym, górskim terenie. Co więcej panie mogą pokusić się również o to, by wybrać buty z delikatnymi wstawkami z siatki. Dzięki temu stopa nie będzie się pocić, a panie nie będą czuły się przez to niekomfortowo. Rozmiar butów do biegania również ma ogromną rolę. Buty do biegania górskie powinny być od 0,5 do 1 centymetra większe niż buty, które panie noszą na co dzień. Dzięki temu będzie można uniknąć odcisków, a także efektu „czarnych paznokci”.

Buty do biegania po górach męskie

Buty do biegania w terenie dla panów, powinny być dobrane na podobnej zasadzie, co w przypadku pań. Wobec tego najważniejszy staje się rozmiar, a także podeszwa. W przypadku panów jednak podeszwa powinna być znacznie grubsza. Wynika to z faktu, że mężczyźni z reguły mają nieco większą wagę, a co za tym idzie większe obciążenie przenoszone jest na stawy kolanowe oraz stawy skokowe. Dla większego bezpieczeństwa panowie mogą wybrać buty biegowe w góry z podwójnym zapięciem- na tradycyjne sznurówki oraz na rzep wokół kostki. Zapewni im to znacznie większą stabilizację. Obecnie w sprzedaży pojawiły się również buty do biegania po górach za kostkę, które również są dość dobrym rozwiązaniem. Warto również zwrócić uwagę na to, jak wykonywane są klejenia materiału z podeszwą. Z pewnością nikt nie chce, by po pierwszym treningu buty do biegania górskiego były całkowicie zniszczone i nie nadawały się do dalszego użytku. Na samym końcu panowie mogą również zwrócić uwagę na kolorystykę i design. Rynek oferuje obecnie ogromną ilość różnorodnych butów do biegania w terenie dla panów. Wobec tego mogą je oni dopasować idealnie do swoich potrzeb.