Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna

Każdy z nas z całą pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jaką rolę odgrywa w naszym organizmie odpowiednia dieta. Tak naprawdę, zależy od niej nie tylko sposób, w jaki będziemy kontrolować naszą wagę, ale także jak będzie odzwierciedlało się nasze samopoczucie. Obecnie jednak różnorodnych sposobów żywienia absolutnie nie brakuje. Pojawiają się cały czas nowe propozycje diet i nowe propozycje na to, w jaki sposób możemy efektywnie zadbać o swoje zdrowie. Co ciekawe, w dużej mierze większość z nas chętnie poświęca czas na to, by właśnie te nowe diety wypróbować. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że dieta wbrew pozorom to nie tylko zestaw posiłków na kilka dni, ale jest to sposób odżywiania, który niekiedy musi pozostać z nami przez całe życie. Diety, które obecnie biją rekordy popularności zostały stworzone w taki sposób, by praktycznie każdy z nas mógł znaleźć odpowiedni sposób odżywiania dla siebie. Obecnie to właśnie ketogeniczna dieta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wobec tego czym jest dieta keto, a także jakie produkty można na niej spożywać?

Dieta ketogeniczna – co to jest?

Dieta keto- co to? Wiele osób tak naprawdę wcześniej nie spotkało się z samym pojęciem diety ketogenicznej. Zwykle znamy tysiące diet odchudzających, czy diet na tzw. masę. Wówczas skupiamy się głównie na podaży białka i zminimalizowaniu podaży tłuszczu. Tak naprawdę to właśnie na tej prostej zasadzie opiera się znaczna większość diet. Jednak keto dieta- co to? Otóż by zrozumieć co to jest dieta ketogeniczna, trzeba sobie uświadomić, że łamie ona wcześniej przytoczoną zasadę. Tak naprawdę, jest to dieta, która już od początku, czyli od momentu w którym się ona pojawiła, zdążyła wzbudzić całą masę kontrowersji oraz wątpliwości. Wobec tego czym jest dieta keto? Otóż określa się ją mianem połączenia dwóch diet: niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej. Tak naprawdę dieta keto działa na nasz organizm w odwrotny sposób niż wszystkie diety odchudzające, jednak jest wstanie przynieść nam świetne rezultaty. Zacznijmy więc od tego, że nasz organizm zaprogramowany jest w taki sposób, by spalał i pobierał energię z węglowodanów, które dostarczane są mu wraz z pożywieniem. To one stanowią główne paliwo i motor napędowy. Niemnie jednak dieta ketogeniczna zakłada dość mocne ograniczenie węglowodanów, a jej najbardziej restrykcyjne formy skłaniają nas nawet do tego, by całkowicie te węglowodany wykluczyć z naszego jadłospisu. Wobec tego keto diera- co to jest? Można powiedzieć, że dieta ketogeniczna zmusza nasz organizm do tego, by spalał on tkankę tłuszczową, a nie węglowodany. Dieta ketogeniczna bowiem postuluje zwiększenie podaży zdrowych tłuszczy do naszego organizmu. W praktyce wygląda to w taki sposób, że nasz organizm adaptuje się do nowej sytuacji. W momencie, kiedy został on całkowicie odcięty od węglowodanów, wówczas musi znaleźć dla siebie całkiem nowe źródło energii. Oczywiście są nim tłuszcze. Wówczas to one ulegają spalaniu i stanowią substytut dla węglowodanów. Nasz organizm rozpoczyna więc korzystanie ze zgromadzonych do tej pory zasobów tłuszczu, a to z kolei sprawia, że w dość efektywny sposób możemy tracić wagę. Oczywiście warto na samym początku zauważyć, że zanim przyzwyczaimy się do diety ketogenicznej, możemy w pierwszych dniach odczuwać chroniczne zmęczenie i rozdrażnienie, co jest jedynie objawem odcięcia organizmu od węglowodanów. Po kilka dniach jednak wszystko powinno wrócić do normy, a my będziemy mogli cieszyć się utratą zbędnych kilogramów.

Dieta ketonowa - przepisy

Dieta ketogeniczna – co można jeść?

Wiemy już czym jest dieta ketogeniczna. Wiemy także jakie zakłada ona podstawowe zasady. Wobec tego, jeśli podjęta została decyzja o tym, by na dietę ketogeniczną przejść, wówczas musimy dobrze przygotować się do ewentualnych zmian w naszym jadłospisie. Niestety zmiany te będą niezwykle drastyczne. Przypomnijmy jedynie to, że dieta ketogeniczna zakłada obniżenie podaży węglowodanów. Wobec tego na samym wstępie konieczne jest wykluczenie z diety wszystkich produktów, które rzeczywiście zawierają dość spore ilości węglowodanów. Nie należy spożywać słodyczy, napojów słodzonych, alkoholu, większości owoców. Tak naprawdę na samym początku dieta ketogeniczna może wydać się ogromnym wyzwaniem. Nie da się- w większości przypadków- dość restrykcyjnie i szybko ograniczyć węglowodanów, gdyż jest to swojego rodzaju szok dla naszego organizmu. Jednocześnie dieta ketogeniczna jasno określa produkty, które są dozwolone. Wobec tego ketogeniczna dieta- produkty, które można spożywać to między innymi:

 • mięso – głównie spożywać możemy mięso czerwone, które charakteryzuje się dość dużą zawartością tłuszczu. Jednocześnie tłuste mięso z kurczaka, mięso z kaczki, czy nawet tłusta wieprzowina również są dozwolone.
 • ryby i owoce morza- w tym przypadku również istnieje konieczność spożywania tłustych ryb i owoców morza;
 • jajka – można je spożywać w każdej postaci tj. na miękko lub na twardo;
 • nabiał – chodzi tu głównie o produkty z wysoką zawartością tłuszczu jak np. wysokotłuszczowe mleko, tłusta śmietanka, ser żółty;
 • tłuszcze – chodzi tu o zdrowe tłuszcze, czyli zarówno te, które są pochodzenia roślinnego jak i te, które są pochodzenia zwierzęcego. Znajdziemy je np. we wspomnianych już tłustych mięsach, a także awokado, pestkach dyni, czy oleju słonecznikowym. Ważne jednak jest to, by tłuszcze rzeczywiście były najlepszej jakości;
 • orzechy i pestki – to również cenne źródło tłuszczy. Świetnie do diety ketogenicznej pasują głównie orzechy włoskie, siemię lniane, wszelakie pestki dyni i nasiona słonecznika.
 • warzywa – dieta ketogeniczna dopuszcza spożywanie warzyw. Można w swoich daniach wykorzystać praktycznie wszystkie z nich, poza warzywami strączkowymi.

Sprawdź również: Jaka dieta na przyrost masy mięśniowej?

Dieta ketonowa – przepisy

Ketogeniczna dieta – co to? Otóż można powiedzieć, że w tym momencie wszystko o diecie ketogeicznej już wiemy. Jednocześnie warto w tym momencie przyjrzeć się temu, jak można skomponować swoje posiłki. Tak naprawdę w sieci znajdziemy wiele przepisów, które mają nam ułatwić gotowanie podczas diety ketogenicznej i komponowanie swoich posiłków zgodnie z jej zasadami. Jednak jakie są przykładowe przepisy diety ketogenicznej? Otóż:

 • śniadanie- na śniadanie można zaserwować sobie jajecznicę lub omlet jajeczny z tłustą śmietanką, który dodatkowo smażony będzie na boczku. Dodatkowo można ozdobić go kilkoma plasterkami awokado;
 • drugie śniadanie- najlepiej sprawdzą się tu warzywa pokrojone w słupki wraz z gęstym sosem czosnkowym na bazie tłustego jogurtu;
 • obiad- smażone mięso wołowe, indycze, z kaczki lub z kurczaka. Koniecznie z tłustymi częściami oraz skórą;
 • podwieczorek- można skusić się w tym momencie na orzechy, pestki dyni czy nawet siemię lniane.
 • kolacja- to z kolei moment ponownie na to, by zdecydować się na mięso lub na jajka. Można przygotować panierowaną i smażoną na głębokim tłuszczu pierś z kurczaka wraz z jajkiem smażonym i sezonowymi warzywami.

Dieta ketogeniczna nie musi być nudna, a co więcej, może być ona naprawdę smaczna. Warto więc pamiętać o odpowiednim komponowaniu posiłków.