Pilates – co to jest, na czym polega i dla kogo?

co to pilates

W obecnych czasach aktywność fizyczna ma dla każdego z nas ogromne znaczenie. Nie wynika to tylko z faktu, że chcemy walczyć z nadprogramowymi kilogramami, ale z racji tego, że chcemy po prostu czuć się lepiej. Naukowo zostało udowodnione, że aktywność fizyczna nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia psychicznego. Podczas ćwiczeń nasz mózg wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Co więcej widząc jak nasza sylwetka się zmienia, zyskujemy również ogromną pewność siebie. Obecnie coraz większą popularność zdobywa sobie pilates. Jest to zestaw ćwiczeń, które można wykonywać nawet samodzielnie. Wobec tego: pilates co to takiego i jak ćwiczyć pilates?

Co to jest pilates?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, co to pilates ćwiczenia? lub po prostu co to piltates, to można śmiało powiedzieć, że jest to metoda treningowa. Została ona odkryta przez lekarza, który zajmował się rehabilitacją żołnierzy rannych podczas II wojny światowej. Odkrył on bowiem, że niektóre ćwiczenia, które nie są zbyt skomplikowane, potrafią znacznie szybciej przywrócić żołnierzom pełną sprawność. Tak więc pilates – co to jest? Otóż jest to uniwersalny zestaw ćwiczeń, który ma zaangażować wszystkie partie mięśniowe. Co ciekawe pilates ćwiczenia nie przyczyniają się do rozbudowania masy mięśniowej. Jest to idealny trening dla początkujących kobiet, którym zależy przede wszystkim na wzmocnieniu wszystkich mięśni, a jednocześnie na poprawie ich elastyczności. Jeśli dalej zastanawiamy się co to jest pilates, to warto zaznaczyć, że trening ten ma również wiele właściwości prozdrowotnych. Okazuje się, że pilates trening pozwala na obniżenie poziomu stresu i jednoczesną poprawę krążenia krwi.

Na czym polega pilates?

Skoro wiemy pilates co to, to warto również dowiedzieć się na czym polega pilates. Otóż warto zaznaczyć, że trening ten opiera się przede wszystkim na sześciu, najważniejszych podstawach. To właśnie ich łączne stosowanie przyczynia się do osiągnięcia sukcesu. Wobec tego pilates na czym polega? Oto jego najważniejsze zasady:

  • oddech – oddech w pilatesie jest niezwykle ważny. Podczas ćwiczenia pilates zaleca się niezwykle powolne oddychanie. Konieczne jest wykonywanie głębokich wdechów, tak by unosiły one klatkę piersiową. Powietrze należy wdychać nosem, a następnie wydychać ustami.
  • wyśrodkowanie – stretching ćwiczenia jakie wykonuje się podczas pilatesu zakładają również pełne wyśrodkowanie. Oznacza to, że każdy ruch powinien być wykonywany z uaktywnieniem mięśni brzucha.
  • koncentracja – jeśli zastanawiamy się: pilates- co to za ćwiczenia, to trzeba uświadomi sobie, że bazują one na koncentracji. Konieczne jest zachowanie pełnej świadomości każdego ruchu i odpowiednie skupienie.
  • kontrola – jeśli poszukujemy odpowiedzi na pytanie: pilates- co to? To można odpowiedzieć jednym słowem: kontrola. Pilates zakłada pełną świadomość własnego ciała, a także jego ułożenia w przestrzeni. Ruchy podczas ćwiczeń muszą być wykonywane w pełnej synchronizacji z oddechem.
  • płynność – ćwiczenia pilates co to jest? To przede wszystkim pełna płynność ruchów, która przynosi harmonię oraz równowagę.
  • dokładność- pilates zakłada również wykonywanie ćwiczeń w niezwykle dokładny sposób. Nie liczy się ilość powtórzeń, ale jakość.

pilates

Pilates w domu ćwiczenia

Czym jest pilates? Otóż jest to trening, który bez problemu można wykonać w domu. Pilates w domu ćwiczenia pomogą przynieść niezwykle wiele korzyści dla naszych mięśni i dla naszego ogólnego stanu zdrowotnego. Wobec tego ćwiczenia pilates co to jest? To ćwiczenia, które można wykonywać przy pomocy ciężaru własnego ciała. Jednym z podstawowych ćwiczeń pilates jest rozciągnie. Wystarczy usiąść na podłodze z szeroko rozstawionymi nogami. Następnie konieczne jest napięcie mięśni brzucha, a także powolne i dokładne pochylanie się ku każdej z kończyn. Nie można przy tym zapomnieć o odpowiednim oddechu. Jeśli zastanawiamy się jak ćwiczyć pilates to można również spróbować ćwiczenia jakim jest boczne oddychanie. To podstawowe ćwiczenia pilates, które są niezwykle proste w wykonaniu. Boczne oddychanie w pilatesie można wykonać w następujący sposób:

  • ułóżmy dłonie na żebrach i skoncentrujmy się na własnym oddechu
  • zróbmy głęboki wdech i skierujmy uwagę na żebrach
  • powietrze powoli wypuszczajmy ustami i obserwujmy jak nasze żebra powoli schodzą się do środka
  • pamiętajmy o koncentracji na oddechu

Warto również zdecydować się na pilates w grupie. Zajęcia pilates co to? Otóż zajęcia z pilatesu pomogą nam opanować podstawowe techniki ćwiczeń i oddechu. Z pewnością panie nie pożałują decyzji o dołączeniu do grupy.

Pilates – dla kogo?

Pilates co daje? Otóż wiele zależy od tego, jak bardzo się w niego zaangażujemy. Skoro wiemy już pilates – jak ćwiczyć? to warto dowiedzieć się, pilates dla kogo jest przeznaczony? Zajęcia z pilatesu są przeznaczone są dosłownie dla każdego. Nie ma znaczenie wiek i sprawność fizyczna. Ćwiczenia z pilatesu mogą być wykonywane zarówno przez osoby w podeszłym wieku jak i osoby młodsze. Co więcej ze względu na swoje prozdrowotne właściwości zalecany jest przy wielu schorzeniach i dolegliwościach bólowych.