Spis treści
W 2017 roku odbyła się ostatnia edycja trwającej przez 27 lat Ligi Światowej, która sprawiła, że siatkówka na dobre zagościła w domach Polaków w okresie wakacyjnym, który np. w przypadku gry w piłkę nożną jest sezonem ogórkowym. Od 2018 roku powstała Liga Narodów, która już zdążyła rozegrać dwa sezony. Co można powiedzieć po nich i jak dokładnie wygląda format tych rozgrywek?
Jak zaczynano tworzyć Ligę Narodów?
W czerwcu 2017 roku argentyńska strona internetowa Voley Plus poinformowała, że FIVB drastycznie zmieni format zarówno Ligi Światowej mężczyzn, jak i Grand Prix kobiet. Według doniesień od 2018 roku Liga Światowa i World Grand Prix miałyby tylko jedną grupę złożoną z 16 drużyn narodowych. W październiku 2017 roku FIVB ogłosiła w komunikacie prasowym utworzenie Ligi Narodów w siatkówce mężczyzn i kobiet.
Warto przeczytać również: Historia Polskiej Siatkówki w pigułce.
Celem turnieju jest zrewolucjonizowanie rozgrywek siatkarskich, czyniąc je jednym z najważniejszych wydarzeń w historii sportu, prezentując siatkówkę w niespotykany dotąd sposób. Po raz pierwszy FIVB, we współpracy z firmą IMG zajmującą się marketingiem sportowym, przejmie pełną kontrolę nad produkcją treści, maksymalizując jakość i promując wszystko to, co w siatkówce jest najważniejsze, a przy tym sprawiając, by siatkówka była łatwiejsza do zrozumienia dla fanów.
Format nowych rozgrywek
Podobnie jak w dawnej Lidze Światowej, rywalizacja jest podzielona na dwie fazy, choć ze zmianą formuły rozgrywek: runda eliminacyjna z systemem rotacji miast-gospodarzy oraz runda finałowa rozgrywana w wybranym wcześniej mieście. Runda wstępna trwa pięć tygodni, w porównaniu z trzema w Lidze Światowej. Każdego tygodnia uczestniczące drużyny są podzielone na mniejsze „grupy”, a każda drużyna gra jeden mecz ze wszystkimi innymi drużynami w swojej grupie. Wszystkie gry odbywają się w ciągu weekendu w tym samym mieście.
Po rozegraniu wszystkich meczów rundy wstępnej pięć najlepszych zespołów w klasyfikacji generalnej kwalifikuje się do rundy finałowej, a pozostałe opuszczają rozgrywki. Kraj gospodarz automatycznie kwalifikuje się do rundy finałowej. W inauguracyjnej edycji turnieju zmierzy się 16 drużyn narodowych; 12 głównych zespołów, które zawsze są kwalifikowane i 4 zespoły pretendentów, którym grozi spadek. Po tym etapie następuje runda finałowa w jednym mieście-gospodarzu.
Wpływ Ligi Narodów na siatkówkę
Utworzona z potrzeby marketingowej Liga Narodów spełnia swoją rolę. Zwiększyła ona zainteresowanie meczami siatkarskimi i sprawiła, że przychody są generowane na jeszcze wyższym poziomie niż kiedyś. To krok w dobrą stronę.