W czym biegać latem?

W czym biegać latem

Lato jest okresem, w którym większość z nas oddaje się zwiększonej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Wpływ na to ma nie tylko fakt, iż większość z nas wykorzystuje w tym czasie urlop, gdyż na dwór wyciąga nas przede wszystkim piękna pogoda. Jednym z najpopularniejszych sposobów na aktywne spędzanie czasu pod chmurką jest jogging. W czym jednak wyjść na bieganie latem, a szczególnie w jakich butach do biegania w górach – właśnie latem?

Jak powinien wyglądać strój do biegania na lato?

Polskie lato jest nie tylko okresem pięknej pogody, ale również gwałtownych zmian atmosferycznych i wysokich temperatur. Kompletując strój do biegania lato, musimy o tym pamiętać. Dlatego zawsze musimy spojrzeć w prognozę pogody, aby mieć pewność, że nie zaskoczy nas oberwanie chmury. Zróbmy to szczególnie wtedy, gdy niebo nie jest bezchmurne i pojawiają się na nim znaki mogące zwiastować większe opady deszczu.

Krótkie rękawki i nogawki

Kiedy tylko robi się nieco cieplej, od razu zakładamy koszulki z krótkim rękawkiem bądź bezrękawniki. Jest to bardzo dobry wybór nie tylko, kiedy chcemy po prostu przeżyć upalny dzień, ale także jeśli chcemy udać się na codzienną przebieżkę. To samo tyczy się spodenek ze skróconymi nogawkami. Ubranie zbyt długich ubrań nie poskutkuje wyłącznie wydzielania większej ilości potu. Nasiąknięty strój do biegania latem, przylegając do naszej skóry, pogarsza swobodę ruchów, co podczas intensywnego wysiłku może powodować duży dyskomfort. Ponadto, przepocona odzież, stykając się szwami z wilgotną skórą, przyprawi nas o nieprzyjemne otarcia oraz odparzenia.

Największym niebezpieczeństwem jest jednak przegrzanie organizmu. To bardzo niebezpieczny stan, który grozi zawrotami i bólami w głowie, podwyższeniem temperatury organizmu, kołataniem serca, zemdleniem a nawet udarem cieplnym. Ostatni z wymienionych przypadków może się skończyć tragicznie, jeśli w czasie upadku uderzymy głową o twarde podłoże lub zasłabniemy w miejscu, gdzie nie ma innych osób. Dlatego, nawet jeśli uwielbiamy nasze piękne dresy, lepiej zostawmy je w szafie. Odpowiedni strój do biegania na lato zapewni cyrkulację powietrza, ułatwiając samoistne schłodzenie się naszego ciała. Oczywiście, jeśli biegamy w słoneczny dzień, odsłoniętą skórę warto posmarować filtrem przeciwsłonecznym. Połączenie obfitego w sól potu z mocnymi promieniami słonecznymi może bowiem przyspieszyć występowanie oparzeń.

Załóż wygodną bieliznę!

Ze wszystkich części, z których składa się strój do biegania na lato, to bielizna najściślej przylega do naszego ciała. Dlatego tym bardziej powinna być ona dostosowana do korzystania z niej w czasie wysiłku fizycznego. Najlepiej zakładać wyroby termoaktywne, które spowodują, że ciało nie będzie się nagrzewać. Dla własnego komfortu warto zadbać, aby majtki były wykonane z tkaniny przepuszczającej powietrze. Obecność wilgoci w okolicach pachwin stwarza bowiem ryzyko bolesnych odparzeń, które z powodu swojej lokalizacji, dość trudno się goją, powodując ból i pieczenie. Dobrze, aby bielizna była także pozbawiona grubych, wystających szwów, które także mogą uszkodzić skórę w okolicach miejsc intymnych, kurtkę do biegania warto odłożyć głęboko w szafie.

Pamiętaj o czapce!

Wiele osób, zakładając strój do biegania lato, zapomina o noszeniu nakrycia głowy podczas przebywania na słońcu. To bardzo niebezpieczne niedopatrzenie! Zaniedbując ten obowiązek, narażamy się na przegrzanie, wypływ promieniowania UV oraz na udar słoneczny, który może skończyć się nie tylko omdleniem, ale nawet śmiercią. Ponadto, gdy na głowie znajduje się dobrze dopasowana czapka lub bandana, pot nie będzie nam spływać do oczu, dzięki czemu uchronimy się m. in. od piekących oczu podrażnionych przez sól.

Ubrania wykonane z odpowiednich materiałów

Święcące się poliestrowe spodenki lub koszulki może i ładnie wyglądają, ale niektóre rodzaje materiału nie przepuszczają powietrza, sprzyjając zwiększonemu poceniu się i nagrzewaniu się organizmu. Sztuczna odzież ponadto często zwiększa ryzyko powstawania odparzeń. Dlatego dobierajmy strój do biegania na lato z takich tkanin, które są dla przyjazne dla skóry. Dobrze się sprawdzi zwykła bawełna, jednak na rynku znajdziemy również ubrania wykonane z włókien syntetycznych, które – owszem – są wykonane ze sztucznych tkanin, jednak ich skład i właściwości pozytywnie wpływają na cyrkulację powietrza i stan skóry. Dlatego przykładajmy uwagę do charakterystyki włókien, z których uszyty jest strój do biegania latem i pamiętajmy, że naturalne rozwiązania także działają na naszą korzyść.

Kolor również ma znaczenie!

Idąc na poranny jogging, możemy ubierać w ładny strój do biegania na lato, jednak trzeba pamiętać, że w niektórych aspektach trzeba wykazać się większym rozsądkiem, gdy za oknem panuje tropikalny upał. Wiele osób lubuje się w noszeniu czarnych ubrań, gdyż ten kolor kojarzy się z elegancją, pasuje do wszystkiego i wyszczupla, jednak latem może być przekleństwem. Kolor bowiem pochłania promieniowanie słoneczne, przez co przyspiesza nagrzewanie się naszego organizmu. Przeciwne właściwości ma biel, odbijająca ogrzewające nas promienie. Jeśli jednak nie chcemy biegać w białej odzieży, na której od razu widać nawet niewielkie zabrudzenia i przebarwienia, pamiętajmy chociaż, że w okresie letnim lepiej nosić jasny strój do biegania lato, aniżeli ciemny.

Przygotuj się na zmianę pogody!

Latem często występują burze. Z drugiej strony, niektórzy biegacze odczuwają przymus wyjścia na trening, nawet jeśli w powietrzu wisi ryzyko wystąpienia większych opadów deszczu. Pamiętajmy zatem chociaż, aby zabrać ze sobą chociaż oddychającą kurtkę przeciwdeszczową. Nawet jeśli jest ciepło, powiewy wiatru smagające mokre ciało są świetnym przepisem  na przewianie objawiające się uczuciem sztywności w chorym miejscu, a także bólem mięśni. Jest to również najprostszy sposób na złapanie przeziębienia, którego można się nabawić nawet w środku lata!

Jak wybrać buty do biegania latem?

Buty do biegania latem powinny być przewiewne – tak samo jak ubranie. Natomiast, co z podeszwą? Tutaj wszystko zależy od rodzaju podłoża, po którym chcemy biegać. Generalnie, jest jedna główna zasada: im twardsze podłoże, tym większą amortyzację musi zapewniać but. Bieganie na twardej powierzchni (np. po bruku lub asfalcie) w niedostosowanym obuwiu, bardzo niekorzystne wpływa na nasz układ ruchu. Obciążając swój kościec, jesteśmy bardziej narażeni na urazy. Ponadto, lato jest sezonem, gdy często biegamy po lesie lub plaży. Dlatego trudno wskazać jeden, idealny rodzaj obuwia. Po prostu trzeba pamiętać o tym, aby zawsze było lekkie i przewiewne, jednocześnie zapewniając odpowiedni stopień amortyzacji w zależności od tego, po jakim podłożu zamierzamy się przemieszczać.

Sprawdź: Nike Pegasus

Pamiętaj, aby dobrać odpowiedni strój do biegania latem!

Bieganie latem jest świetnym sposobem na spędzanie wakacyjnych dni, jednak należy pamiętać o tym, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo, dobierając odpowiednie ubrania. Strój do biegania na lato oraz buty biegania latem muszą być przewiewne, wygodne i dostosowane do warunków atmosferycznych. Teraz już wiecie, w czym biegać latem. Oczywiście, ubranie to nie wszystko. Zawsze miejmy ze sobą butelkę wody!