Spis treści
Siatkówka plażowa to jeden z bardziej popularnych sportów w sezonie letnim. Choć tak naprawdę to nasza Plus Liga jest głównym powodem do dumy na siatkarskich parkietach, to jednak siatkówka plażowa sprawnie depcze jej po piętach. Plażówka jest bowiem niezwykle interesującą i wymagającą grą. Warto więc dowiedzieć się jakie są zasady gry w siatkówkę plażową?
– gra dla dwóch osób
Historia polskiej siatkówki plażowej jest niezwykle długa i obfitująca w wiele sukcesów. Nasza reprezentacja polski w siatkówkę plażową jeszcze nie tak dawno temu walczyła- sukcesywnie- na Mistrzostwach Europy. Jednocześnie jakie są podstawowe zasady gry w plażówkę? Otóż zacznijmy od tego, że jest to jedynie gra dla par. W standardowych rozgrywkach meczowych zespoły składają się z dwóch osób. Nie występuje tu jednocześnie podział na konkretne pozycje. Zawodnicy grają jednak na odpowiednio mniejszym boisku. Jeden z zawodników znajduje się zawsze bezpośrednio w pierwszej linii, zaś drugi zawodnik zajmuje się tylną częścią boiska.
Siatkówka plażowa – ilość odbić i sposób rozgrywania akcji
Nie da się ukryć, że zasady gry w siatkówkę plażową są całkowicie inne, choć nieco podobne, do standardowych rozgrywek siatkówki halowej. Warto zauważyć, że znacznie różni się sposób rozgrywania akcji, ze względu na to, że w akcji biorą udział jedynie dwie osoby. Warto również zauważyć, że nie ma standardowego podziału na pozycję, więc zawodnicy muszą się w tym momencie wykazać wszechstronnością. Zasada jest jednak bardzo prosta. Zawodnik znajdujący się w drugiej linii, czyli z tyłu boiska, jest odpowiedzialna za przyjęcie. Jej obowiązkiem jest dogranie piłki do zawodnika, który obecnie znajduje się w pierwszej linii. Jednocześnie zawodnik pierwszej linii ma w tym momencie dość dużą swobodę. Może on bowiem albo rozegrać piłkę, albo zdecydować się na samodzielny atak. W tym momencie zawodnik z przeciwnej strony- ten który jest w pierwszej linii ma możliwość ustawienia pojedynczego bloku, podczas gry jego partner z zespołu jest odpowiedzialny za obronę. Zawodnicy mają jednak za każdym razem prawo do trzech odbić, podczas gdy blok nie wlicza się do dotknięcia piłkę. Podczas wykonywania zagrywki zawodnicy zmieniają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po wykonaniu zagrywki zawodnik wbiega bezpośrednio do drugiej linii boiska i odpowiada za obronę. W momencie wykonywania zagrywki- w przeciwieństwie do siatkówki halowej, obaj zawodnicy wycofują się do przyjęcia. Bezpośrednio po niej zawodnik, który nie był odpowiedzialny za przyjęcie przebiega do pierwszej linii. W siatkówce plażowej nie występuje podział boiska na strefy jak w siatkówce halowej. Zawodnicy więc rozgrywają swoje akcje na całym boisku i muszą przy tym wykazać się ogromną wszechstronnością i sprawnością ruchową.
Warto przeczytać również Zasady gry w siatkówkę
Siatkówka plażowa – błędy i auty
Boisko do siatkówki plażowej oznaczone jest liniami w wyrazistym kolorze, wykonanymi z mocnej taśmy. Warto jednak zauważyć, że w plażówka, w przeciwieństwie do piłki siatkowej halowej, nie posiada wyodrębnionej linii trzeciego metra, a także nie posiada wyodrębnionej linii środkowej boiska. Zawodnicy wykonujący zagrywkę ustawiają się na końcowej linii boiska. Jej przekroczenie jest traktowane oczywiście jako błąd zagrywki i skutkuje utratą punktu. Kolejną kwestią jest to, że piłka spadająca poza liniami traktowana jest jako aut. Jeśli po ataku lub przebiciu wyjdzie ona bezpośrednio w aut- nie dotykając żadnego z zawodników- wówczas dana drużyna zyskuje punkt. Jeśli zaś zawodnicy dotknęli piłkę- czy w bloku czy też w obronie- punkt przypisywany jest do konta drużyny przeciwnej. Podobnie jak w siatkówce halowej, zawodnicy nie mogą dotykać górnej taśmy siatki. Jest to traktowane jako błąd i równoznaczne ze stratą punktu. W przypadku czystości drugiego odbicia, zawodnicy siatkówki plażowej mogą cieszyć się mniej restrykcyjnymi ocenami sędziów, w odróżnieniu od siatkówki halowej, gdzie każda niepożądana rotacja piłki jest zwykle bezlitośnie odgwizdywana przez sędziów.