Zasady gry w siatkówkę

zasady gry w siatkówkę

Gra w siatkówkę – ogólne zasady

Siatkówka jest jednym z najbardziej popularnych sportów drużynowych uprawianych w Polsce. Wynika to między innymi z faktu, że Reprezentacja Polski w siatkówkę odnosi liczne sukcesy, a także posiada bogate trofea i wyróżnienia, między innymi medale igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Historia polskiej siatkówki naznaczona jest zagranicznymi zwycięstwami, co z pewnością zwiększa popularność tego sportu w całym kraju. Ogólne zasady gry w siatkówkę polegają na tym, aby piłka przeleciała nad siatką oraz wylądowała w polu gry, które należy do przeciwnika. W celu manewrowania piłką można używać dowolnych części ciała, jednak największą precyzję osiąga się dzięki wykorzystaniu dłoni. Do meczu siatkarskiego przystępują dwa zespoły. Jednak na parkiecie może przebywać w czasie gry 12 zawodników, czyli po sześciu w każdej drużynie. Natomiast resztę graczy stanowią zawodnicy rezerwy. Zawodnicy ci odróżnieniu do innych dyscyplin sportowych nie siedzą na ławce rezerwowych, lecz zajmują miejsce w specjalnie do tego przygotowanym kwadracie jako zmiennicy. W tym obszarze zawodnicy mogą się rozgrzewać oraz przygotowywać do wyjścia na boisko. Mecz siatkówki nie jest limitowany pod względem czasowym, gdyż składa się z setów. Zwycięstwo osiąga drużyna, która wygra trzy tego typu partie. Jeden set rozgrywany jest do momentu aż jedna z drużyn osiągnie 25 punktów. Jednak zwycięska drużyna musi posiadać minimum 2 punkty przewagi nad konkurencyjnym zespołem. Wyjątek stanowi tie-break, czyli set decydujący o wyniku meczu w sytuacji, kiedy obie drużyny zwyciężyły po 2 sety. Wówczas gra rozgrywana jest do 15 punktów. Również istnieje zasada zachowania dwóch punktów przewagi.

Zagrywka oraz odbicia w siatkówce

Zagrywka oraz odbicia w siatkówce

Każda drużyna po tym, kiedy piłka znajdzie się po jej stronie boiska ma możliwość wykonania 3 odbić do tego, aby przyjąć piłkę oraz przerzucić ją na stronę rywali. Wówczas każdy z zawodników może dotykać piłki tylko raz. Zakazuje się łapania piłki, przetrzymywania oraz rzucania nią. Dodatkowo piłka przelatując nad siatką musi przelecieć także między specjalnie ustawionymi antenkami. Punkt przyznawany jest dopiero wówczas, gdy piłka dotknie pola gry drużyny przeciwnej lub kiedy rywal dopuści się błędu. Po uzyskaniu punktu zawodnik zespołu, który wówczas wygrał akcję rozpoczyna zagrywkę oraz wznawia grę. Serwis wykonywany jest zza linii końcowej pola gry. Piłka w czasie zagrywki może dotknąć górnej części siatki. Warunkiem jest jednak to, aby przeleciała na drugą część parkietu. W siatkówce wyróżnia się pozycje, w których występują zawodnicy. Są to atakujący, libero, przyjmujący, rozgrywający i środkowy. Libero jest graczem biorącym udział tylko w grze obronnej. Nie może zatem zagrywać, atakować, ani blokować. Zatem odbija zagrywki rywala, broniąc pola gry. Pozostałe pozycje są intuicyjne. Atakujący wykańcza akcję dzięki atakom, przyjmujący dostarcza piłkę do rozgrywającego kropka Ten zaś określa wariant akcji ofensywnej. Środkowy natomiast bierze udział w ataku, dlatego jego głównym zadaniem jest tworzenie bloku.

Aspekty techniczne gry w siatkówkę

Zarówno plus liga, jak też liga amatorska wymaga odpowiedniego boiska we właściwych wymiarach. Boisko jest prostokątem o długości 18 m oraz szerokości 9 m. Pole gry otoczone jest dwoma liniami bocznymi oraz dwoma końcowymi. Ważne jest, aby dookoła boiska znajdowała się wolna strefa, której szerokość wynosi co najmniej 3 m. Pole gry rozdziela siatka zawieszona na środku równolegle do linii końcowej. Górna część osiąga wysokość 243 cm nad parkiem. Natomiast w przypadku gry kobiet wysokość siatki wynosi 224 cm. Ze względu na fakt, że podczas gry w siatkówkę nie dochodzi do kontaktu zawodników z obu drużyn to sędziowie raczej nie skupiają się na relacjach między zawodnikami, lecz tylko na analizie wydarzeń podczas gry. W czasie meczu na parkiecie znajduje się dwóch sędziów: sędzia pierwszy oraz drugi. Natomiast przy liniach końcowych ustawieni są arbitrererzy liniowi. Jest ich od 2 do 4. Podczas rozgrywek polska liga siatkówki posiada także sędziego w postaci komisarza oraz asystenta. Główny arbiter znajduje się na specjalnym podwyższeniu tuż obok siatki.